
"Uit het leven van Julius Röntgen"
Composities van Julius Röntgen, Edvard Grieg en Johann Sebastian Bach voor cello en piano, waaronder de piccolo van Engelbert Röntgen.
Programma:
- Julius Röntgen - uit sonate 5 voor cello en piano deel 1 & 3
- Johann Sebastian Bach - Chromatische Fantasie voor piano
- Johann Sebastian Bach - sonate 2 voor Gamba en piano (gespeeld op de vijfsnarige cello van de familie Röntgen)
- Na de pauze verhalen uit het muziekleven, over componisten, nieuwe muziek, leren en reizen, gelardeerd met composities van Edvard Grieg, die meermaals te gast was bij Julius Röntgen
Het programma staat in het teken van het tijdsbeeld waarin de componist Julius Röntgen leefde. De droom was de verwezenlijking van een huis voor nieuwe muziek, lezingen en gesprek. De vijfde zoon van Julius, Frantsz Röntgen, was de architect van Huize Gaudeamus in Bilthoven, dat in 2024 zijn 100-jarig bestaan vierde. Omdat Jeroen den Herder een cello piccolo geschonken kreeg, ooit bespeeld door Engelbert Röntgen, en hij met Hua-Hsuan Lee (piano) zijn uitgenodigd in Huize Gaudeamus te concerteren, is gekozen om het leven van Julius Rontgen op de voorgrond te zetten.
Vele gasten van naam bezochten het huis, dat inmiddels internationale aandacht trok. De cellist Pablo Casals, de componist Edvard Grieg en onderwijsvernieuwer Kees Boeke bezochten de inspirerende plek. Naast nieuwe muziek werd er veel Bach gespeeld, dat u ook op het programma terugvindt.
Na de pauze aandacht voor muziek en overpeinzingen uit een leven met muziek. Jeroen gaf wereldwijd concerten en masterclasses, en Hua-Hsuan vertelt over de muzikale educatie in Azië.

Hua-Hsuan Lee is een Taiwanees-Nederlandse pianiste met een veelzijdige artistieke signatuur. Al op jonge leeftijd won zij prijzen op diverse nationale en internationale concoursen, waaronder eerste prijzen bij de International Cross-Strait International Music Competition (2015), het International Violin & Piano Competition of Vienna (2011) en de Taiwan Music Competition (2007). Daarnaast behaalde zij onderscheidingen bij de Taiwan National Student Competition en de International Music Competition in 2022. Gedreven door een sterke muzikale nieuwsgierigheid zoekt Hua-Hsuan voortdurend naar nieuwe vormen van expressie. Naast de klassieke piano ontwikkelde zij sinds 2022 een bijzondere fascinatie voor speelgoedpiano’s, waarvan zij inmiddels een unieke collectie bezit. Vanuit haar experimentele en kleurrijke benadering werkt zij samen met componisten en musici aan vernieuwende concertprojecten waarin traditionele en hedendaagse klankwerelden samenkomen.
Tijdens haar masterstudie aan de Hochschule für Musik und Theater Hamburg, waar zij studeerde bij de Russisch-Duitse pianist Stepan Simonian, werd haar bezielde spel opgemerkt door cellist Jeroen den Herder. Hieruit ontstond een langdurige artistieke samenwerking als cello-pianoduo, met optredens op internationale festivals in onder meer Spanje, Turkije, Taiwan en Nederland.
Sinds 2020 zijn zij tevens de initiatiefnemers van de concertserie Den Herder op Zondag, waarin zij een breed en avontuurlijk repertoire presenteren — van virtuoze klassieke werken tot hedendaagse muziek en grensverleggende projecten.
Jeroen den Herder (1971) is een Nederlandse cellist en bevlogen docent, bekend om zijn uitzonderlijk brede muzikale visie. Sinds zijn studie aan het Utrechts Conservatorium op vijftienjarige leeftijd ontwikkelde hij zich tot een veelzijdig musicus met een repertoire dat reikt van barokmuziek op darmsnaren tot hedendaagse en interculturele composities uit onder meer het Midden-Oosten en Azië.
Gedurende zijn carrière was hij verbonden aan toonaangevende ensembles zoals Cello8tet Amsterdam, Nieuw Ensemble, Rembrandt Trio en Ruysdael Kwartet. Daarnaast werkte hij samen met invloedrijke componisten als Sofia Gubaidulina, Mauricio Kagel, Arvo Pärt en Philip Glass.
Naast zijn uitvoerende carrière heeft Jeroen een sterke toewijding aan muziekeducatie. Hij doceerde jarenlang aan de conservatoria van Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en Minsk en is initiatiefnemer van het festival- en opleidingsplatform CelloWercken Zutphen.
Vanuit een holistische visie op muziek en menselijkheid staat in zijn onderwijs het vrijmaken van persoonlijke expressie centraal — met als ultiem doel muziek werkelijk te laten zingen.
* Deze activiteit is georganiseerd door de werkgroep Muziek
* Als het mogelijk is, kom met de fiets, de bus (lijn 28, 83, 84 of 193) of wandel naar Kade. Dit om parkeerproblemen te voorkomen.
* Minder mobiel en vervoer nodig? Plaats een oproep op het Nolano prikbord of bel op werkdagen tussen 10.00 en 14.00 uur met AutoMaatje op 0575 - 23 40 20.